Warszawiak z wyboru

Późną jesienią 1893 roku wysiadł z pociągu na dworcu Wileńskim wysoki ciemnowłosy młodzieniec - Konstantinas Mikolajos Ciurlionis. Zima tego roku przyszła wcześnie, w Warszawie leżał śnieg. Przybysz nie przejmował się tym specjalnie, w Druskiennikach, skąd przybywał śnieg leżał już od kilku tygodni. Okolice ulicy Targowej były wówczas jednym wielkim rozgrzebanym placem budowy. Pobyt w Warszawie zaczął się dla niego dość pechowo, zabłądził na Pradze i dopiero po dłuższym czasie znalazł tramwaj na drugą stronę Wisły. Celem jego wędrówki był gmach przy ulicy Tamka - mieszczący Konserwatorium Muzyczne.

Konstantinas Mikolajos Ciurlionis miał za sobą cztery lata spędzone w orkiestrze pugańskiej. Pod okiem doświadczonych muzyków przeszedł tam surową szkołę, ucząc się czytania nut i wykonywania najtrudniejszych utworów. Niezwykły talent młodzieńca docenił właściciel orkiestry, książę Michał Ogiński. Za namową przyjaciół ufundował Konstatntinasowi stypendium.

Opłaty w konserwatorium nie należały do szczególnie niskich. Nauka kosztowała 30 rubli za semestr. W klasach wyższych opłata wzrastała do 50 rubli. Ciurlionis zdołał podbić serca surowych wykładowców konserwatorium: T.Brzezińskiego i A. Sygietyńskiego. W 1896 roku przeszedł do elitarnej klasy kontrapunktu, kompozycji i instrumentalizacji, prowadzonej przez wybitnego, choć obecnie niestety zapomnianego, kompozytora Zygmunta Noskowskiego. W tym okresie powstały jego pierwsze poważne kompozycje nawiązujące brzmieniem do ludowych motywów litewskich. Młody kompozytor utrzymywał się podobnie jak liczna rzesza ówczesnych studentów z udzielania korepetycji. Budżet łatał dając latem koncerty w rodzinnych Druskiennikach.

W końcu ubiegłego wieku zdroje druskiennickie przyciągały w okresie letnim liczne rzesze spragnionych wypoczynku Polaków. Zapraszany do salonów Ciurlionis poznał osobiście Marią Konopnicką, Marię Rodziewiczównę, oraz innych przedstawicieli świata sztuki.

Pierwsza miłość dodatkowo związała Konstantinasa z Warszawą. Jego kolega z konserwatorium, Eugeniusz Morawski posiadał uroczą siostrę - Marię. Ulubionym, miejscem spotkań młodego kompozytora i jego wybranki stały się warszawskie Powązki. W swoich wydanych w Wielkiej Brytanii pamiętnikach Maria wspomina jak razem chronili się przed deszczem pod konarami brzozy rosnącej przy grobie siostry Chopina. Niestety rodzice dziewczyny mieli zupełnie inne palny. Ostatecznie wyszła bogato za mąż. Młody muzyk popadł w melancholię, która odtąd nigdy już nie miała go opuścić i która ostatecznie przyczyniła się do jego śmierci.

W 1899 roku do Konstantinas ukończył konserwatorium. Od księcia Ogińskiego otrzymał w prezencie fortepian, który jednak ze względu na problemy transportowe i mieszkaniowe musiał zostawić w Druskiennikach na przechowaniu u rodziców. Wolne miejsce na ławach konserwatorium zajął jego brat - Paweł. Obaj młodzieńcy mieszkali w Warszawie utrzymując się z prac raczej dorywczych. Konstantinas odrzucił w tym czasie propozycję objęcia posady dyrektora tworzonej właśnie w Lublinie szkoły muzycznej.

Mimo trudności finansowych chciał pozostać w Warszawie. Pokochał nasze miasto. Tu miał przyjaciół tu biło serce kulturalnego życia zaboru rosyjskiego. Lubił wsłuchiwać się w ten rytm. Żyjący dość ubogo Ciurlionis nie zlekceważył innej szansy poprawy bytu. Ordynat Maurycy hrabia Zamojski ogłosił konkurs swojego imienia na utwór muzyczny. Pierwsza nagroda - tysiąc rubli. Konstantinas skomponował poemat symfoniczny "W lesie", uznawany obecnie za jedno z najwybitniejszych dzieł litewskiej muzyki narodowej. Utwór został wprawdzie wyróżniony, ale na koncercie galowym go nie odegrano. Nagrodzone wówczas utwory dawno popadły w zapomnienie.

Sam kompozytor przebywał w tym czasie w Lipsku, pogłębiając wykształcenie muzyczne. W 1903 roku powrócił do Warszawy. Puls stolicy przyspieszał, szalony czas przełomu stuleci natchnął grupę warszawskich artystów do stworzenia Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Ciurlionis szukając nowych form artystycznej ekspresji wstąpił w mury tej uczelni zajmującej przez pierwsze lata zaadoptowane pomieszczenia przy ulicy Wierzbowej, w pobliżu Teatru Wielkiego. Dyrektorem przybytku został Kazimierz Stabrowski, a jego prawą ręką znany malarz Ferdynand Ruszczyc.

Czesne wynosiło 120 rubli, szkoła poza nauką rysunku i malarstwa oferowała także studentom wykłady z okultyzmu, spirytyzmu i czarnej magii. Coroczne wystawy prac studentów stały się jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych stolicy. W 1905 roku Ciurlionis, który w międzyczasie wykazał się znacznym talentem malarskim, został zwolniony z konieczności opłacania czesnego. Jednocześnie cierpiał nadal na melancholię. W liście do jednego z braci skarżył się że malowanie źle mu idzie. W tym czasie mieszkał w pracowni przerobionej ze strychu domu przy ulicy Żurawiej. Powodziło mu się finansowo bardzo źle, co dodatkowo pogłębiało jego depresję, choć starał się ukrywać przygnębienie.

W 1904 roku Konstantinas Ciurlionis rzucił się w wir pracy społecznej. Był jednym z organizatorów Litewskiego Towarzystwa Samopomocy. Szkoła organizowała wycieczki malarskie i plenery m.in. w Wilanowie i Arkadii koło Łowicza. Młody artysta brał w nich udział, malował jednak niewiele - kilkadziesiąt obrazów rocznie.

Rok 1905 przyniósł kompozytorowi liczne nieszczęścia. Na początku roku przyjaciel Konstantinasa, umierający na gruźlicę kręgosłupa, Wacław Pawliszak został zastrzelony w restauracji przez rzeźbiarza X. Dunikowskiego. Rzekomo w obronie własnej. Ciurlionis wstrząśnięty mordem opuścił na jakiś czas Warszawę, pozrywał też kontakty z większością studentów szkoły. Jego sytuacja materialna pogorszyła się gwałtowanie. Z zajmowanej do tej pory stancji przy Żurawiej przeprowadził się na strych kamienicy przy rogu ulic Chmielnej i Szpitalnej. Pracowania pozbawiona była większości elementarnych wygód.

Zaogniała się sytuacja polityczna. W pracowni młodego kompozytora ukrywał się przez jakiś czas Witold Jurgelewicz - członek bojówki PPS poszukiwany za zorganizowanie zamachu na szefa warszawskiej Ochrany - Skałona. W pracowni tej kompozytor spędził w towarzystwie braci i przyjaciół Wigilię. Nie miał pieniędzy na podróż do domu. Zachowało się zdjęcie z tej uroczystości. Uczestnicy ubrani w jesionki siedzą koło licho zastawionego stołu. Na pierwszym planie widać rurę blaszanego piecyka - popularnej kozy. Musiało być im zimno. W 1906 roku obrazy Konstantinasa trafiły na wystawę do Petersburga, jednak nie poprawiło to specjalnie sytuacji materialnej artysty. Następną zimę spędził z braćmi w nieco lepszych warunkach, spowrotem na stancji przy ulicy Żurawiej.

W chudych latach 1904 - 1907 powstał poemat symfoniczny "Morze" zaliczany obecnie do najwybitniejszych arcydzieł muzyki dwudziestego wieku. (z mistrzowskiego wykonania partii fortepianowych tego utworu zasłynął były prezydent Litwy Vytautas Landsbergis). W 1907 roku Ciurlionis namalował ponad 50 obrazów, nie był z nich jednak specjalnie zadowolony. W połowie tego roku Eugeniusz Morawski został aresztowany. Ciurlionis wiedząc, że jako przyjaciel zatrzymanego, znajduje się pod obserwacją Ochrany, nie chcąc narażać braci wyprowadził się na Litwę. Pół roku później ożenił się dość niespodziewanie. Zamieszkał w Wilnie, ale wpadał czasem do Warszawy. Wieloletnie niedojadanie zaowocowało gruźlicą. Dla podratowania zdrowia Konstantinas za zebrane wśród przyjaciół pieniądze pojechał na kilka miesięcy do Egiptu. Na podstawie swoich szkiców stworzył cykl alegoryczno symbolicznych obrazów przedstawiających piramidy. Ich dziwne proporcje nasuwają przypuszczenie, że być może odwiedził także Sudan (smukłe niewielkie ceglane piramidy znajdują się na nekropoli władców Meroe w pobliżu Dongoli). Na licznych obrazach z tego cyklu pojawiają się wizerunki modlących się lub płaczących arabów - być może inspirowane nowelą "Ojciec zadżumionych" J. Słowackiego.

W 1909 roku przeżył pierwsze załamanie nerwowe, w sumie jeszcze niegroźne w skutkach. Wykupił na kredyt sklep jubilerski w Wilnie, żeby sprawić żonie niespodziankę na święta. Po przedstawieniu opinii biegłego psychiatry transakcję szczęśliwie udało się anulować. Malował w niezwykłym pośpiechu, jednak jego obrazy stały się coraz straszniejsze. Utrzymane w ciemnych ponurych barwach, zapełnione wijącymi się liniami, niekiedy sylwetkami potworów, sprawiają przygnębiające wrażenie.

Drugie załamanie nerwowe, tym razem połączone z silnym atakiem depresji dopadło go w St. Petersburgu. Przyjaciele zdecydowali się umieścić kompozytora w szpitalu dla obłąkanych. Wybór padł na niewielki elitarny zakład w podwarszawskim Pustelniku. Lekarze rozpoznali zaawansowaną schizofremię. W zakładzie przebywał przeszło rok. Odnowiła mu się gruźlica. Próbował jeszcze komponować. Jego ostatnie utwory przesycone są niewyobrażalnym rozdzierającym bólem. Życie sprawiało mu już tylko cierpienie.

Wiosennego dnia 1911 roku wyszedł do ogrodu szkicować drzewa pokryte jeszcze śniegiem. Nie wziął płaszcza. Może zapomniał, a może był to jego świadomy wybór? Pociągała go możliwość przerwania życia będącego pasmem udręk... Do gruźlicy przyłączyło się zapalenie płuc.

9 kwietnia minęła rocznica jego śmierci.

MENU

Artykuły

Aborcja –
wybór większego zła


Eutanazja –
list do początkujących socjalistów


Polaku, dlaczego przestałeś czytać?

Euronorma naszej działki

Teraz wiesz, ile zjesz!

Z książką w dłoni

Sam Ogon

Z maszynopisem w ręce

A imię jego czterdzieści i cztery...

Sherlock Holmes w Polsce

Warszawiak z wyboru

Zapomniany geniusz

Emigracja na Marsa?

 

Zajrzyj koniecznie:

www.upr.org.pl

Unia Polityki Realnej

www.pilipiuk.valkiria.net
Oficjalna strona A. Pilipiuka

© Copyright 2005 by Paweł Wiliński
Wszelkie kopiowanie bez zgody autora zabronione.
Design by Paweł Wiliński