Emigracja na Marsa?

Swojego czasu, Amerykanie wysłali na Marsa swoją sondę. Aparat osiadł na powierzchni planety, wypuścił robocika, który pojeździł dookoła. Na ziemię przesłano fotografie i inne dane. I wtedy się zaczęło. Prasa zachłysnęła się tematem. Nikt wprawdzie nie wspominał o Marsjanach, ale sądząc z tony niektórych wypowiedzi, niebawem tacy będą. Szczyty głupoty zdobyła tu jedna z najpoczytniejszych gazet, publikując wywiad z jakimś młotem, który ze śmiertelną powagą twierdził, że w przyszłości, gdy Mars ostanie terraformowany, osiedli się tam elita ludzkości. Najbardziej przedsiębiorcze typy wyruszą szukać tam szczęścia i przestrzeni życiowej. Powstanie tam społeczeństwo, podobne do XIX wiecznych amerykańskich traperów, złożone z dzielnych pracowitych ludzi, bardziej dynamiczne, niż to, zamieszkujące nasz glob... Jesteście elitą ludzkości? Jesteście dynamiczni? Pożądacie nowych przestrzeni życiowych? Chcecie na Marsa? Hmmm. Na pewno chcecie? Dobra, ja odradzałem, ale jak musicie, to lecimy.

No, i machnęliśmy się na Marsa. Lądownik osiadł na powierzchni i wysiadamy. Klecimy sobie odpowiednio szczelny baraczek, w którym będziemy mieszkali. Obok w przyszłości powstanie kolejny, potem następny, i tak stworzymy stopniowo miasto. Schronienie z przywiezionych z ziemi prefabrykatów już mamy, teraz trzeba zająć się zdobywaniem pożywienia. Koncentraty w rakiecie starczą tylko na kilka lat.

Wybieramy sobie odpowiedni kawałek piachu i zakładamy pole. Mars ma ten plus, że ptaki nie wydziobią ziarna. Na tym plusy się kończą. Nie mamy wody. Powierzchnia planety jest sucha jak pieprz. Czapy lodów na biegunach, nie przydadzą nam się na nic, bowiem lodowce te, to... zestalony dwutlenek węgla. Wody z ziemi możemy trochę wziąć, ale oczywiście nie za dużo. Każdy kilogram wyniesiony na ziemską orbitę kosztuje ponad dwa tysiące dolarów, jeśli chcemy ładunek przesłać na Marsa, oczywiście odpowiednio więcej... Twierdzicie, że wodę można dostarczyć poprzez zrzucanie na powierzchnię lodowych bolidów i komet? No cóż, spróbujemy. Wielka lodowa bryła wpada w rzadką atmosferę. Mimo to, zanim doleci do powierzchni planety, spora jej część ulegnie odparowaniu. Uderza w grunt. Błysk, podmuch i gigantyczny gejzer przegrzanej pary technicznej, strzela w niebo. Nie spodziewaliście się wybuchu? Oj, spało się na lekcjach fizyki. Gdy dwa ciała zderzają się z sobą, zawsze wydziela się ciepło. Gdy zderzenie jest silne i mocne, ciepło wydziela się szybko i w dużych ilościach. A temperatura wrzenia wody na marsie, wynosi tylko 120C... Mówicie, że teraz trzeba poczekać, aż odparowana woda powróci w postaci deszczu, lub, co bardziej prawdopodobne, śniegu? Próżne nadzieje. Energia pary była na tyle duża, że przy tej grawitacji wymiotnęło ją z powrotem w kosmos... Być może woda w postaci wiecznej zmarzliny tkwi w glebie, na której stoimy. A zatem kilofy w dłoń, rozpalamy ognisko, będziemy ją wytapiać. Litr po litrze. Nie lubicie machać kilofem, cóż - nie każdy może być archeologiem. W kraterze po bolidzie zostały kałuże? To dobrze, bo mamy pewien problem z opałem, ale o tym za chwilę.

Liczmy optymistycznie, że udało nam się ocalić 10% wody. Ogródek już możemy podlać, ale w wolnej chwili weźcie kalkulator i policzcie, ile takich brył trzeba będzie sprowadzić, aby uzyskać kałuże tu i ówdzie na całej powierzchni planety, oraz wystarczającą ilość powietrza, aby dało się oddychać. A potem policzcie jeszcze, ile to będzie kosztowało. A więc, zasialiśmy ziarno. Roślinki są dość odporne na skoki ciśnienia, więc nie da się wykluczyć, że będą w stanie rosnąć. Jednak, jak już zauważyliście, jest tu dość ciemno, (ostatecznie jesteśmy dwa razy dalej od Słońca), i zimno. Aha, atomowe słoneczka zawiesić? Żaden problem, tylko że dotąd jakoś nie opracowano nawet projektu czegoś takiego o działającym modelu nie wspominając... Dobra, zapalimy reflektory. Podgrzaliśmy, w powietrzu mamy sporo dwutlenku węgla, co akurat roślinki lubią, podlaliśmy, ale jakoś to draństwo wcale nie chce rosnąć. Dlaczego? No cóż, chłopcy i dziewczęta, a jak ma niby rosnąć na piasku? Zamiast siać zboże, trzeba tu posiać rzeżuchę, solidnie nawieźć, po kilku tysiącach lat będziemy mieli gleby tyle co na Pomorzu, kilkanaście centymetrów. Ach, i jeszcze jedno: nawozy przywieźliście oczywiście rakietą, z Ziemi? Uważajcie z podlewaniem. Woda zawiera rozpuszczone związki chemiczne. Po odparowaniu wody zasalają i zakwaszają nam glebę. Zapobiega temu procesowi obecność związków wapnia... Przywieźliście z ziemi kilka worków marga? Tu nie było epoki jury ani kredy... No cóż, zanim powstanie, na naszym doświadczalnym poletku, gleba, warto posiedzieć sobie przy ciepłym piecu... Ponieważ epoki karbonu tu nie było, nie szukajcie węgla kamiennego. Torfu też tu raczej nie ma. Podobnie sprawa ma się z ropą naftową i gazem ziemnym. Być może znajdziemy uran, ale nie mamy na razie zakładu wzbogacania paliwa... Elektrowni jądrowej też jeszcze nie zbudowaliśmy.

Przejdźmy do aspektów medycznych. Czujecie przygnębienie tęsknotę za rodzinną planetą? To normalne, depresja jesienna spowodowana mniejszą ilością światła. Można ją leczyć elektrowstrząsami, ale lepsze rezultaty dają tabletki. Są nieco szkodliwe, więc nie należy dużo ich łykać. Ile czasu potrwa kuracja? Hmm. Mamy pewien problem. Tu depresja jesienna może się utrzymać cały rok. Chcecie już wracać do domu? Nie ma tak dobrze. Organizmy przystosowały się już do zmniejszonej grawitacji. Odwapniły się wam kości, połamią się w normalnym ciążeniu. Zwęziły prześwity żył, będą problemy z krążeniem. Obawiam się, że musicie tu zostać. Na zawsze. Dlaczego płaczecie? Przecież jesteście w raju elity ludzkości...

MENU

Artykuły

Aborcja –
wybór większego zła


Eutanazja –
list do początkujących socjalistów


Polaku, dlaczego przestałeś czytać?

Euronorma naszej działki

Teraz wiesz, ile zjesz!

Z książką w dłoni

Sam Ogon

Z maszynopisem w ręce

A imię jego czterdzieści i cztery...

Sherlock Holmes w Polsce

Warszawiak z wyboru

Zapomniany geniusz

Emigracja na Marsa?

 

Zajrzyj koniecznie:

www.upr.org.pl

Unia Polityki Realnej

www.pilipiuk.valkiria.net
Oficjalna strona A. Pilipiuka

© Copyright 2005 by Paweł Wiliński
Wszelkie kopiowanie bez zgody autora zabronione.
Design by Paweł Wiliński