Teraz wiesz, ile zjesz!

Człowiek, aby żyć, musi jeść. Dzień po dniu spożywamy różne produkty. Czy zastanawialiście się kiedyś, ile zjadamy w ciągu całego życia? Przyjmijmy, że żyć będziemy długo i szczęśliwie i, że będzie nam dopisywał apetyt. Na osiemdziesiąte urodziny siądziemy sobie z kalkulatorem w ręce i dokonamy maleńkiego podsumowania.

80 lat to 29220 dni. Jedząc trzy posiłki dziennie - śniadanie obiad i kolację, napełnimy sobie żołądek blisko 90 tysięcy razy. Jeśli będziemy jadali w szkole i w pracy drugie śniadania, a w dni wolne podwieczorki, napasiemy brzuchy 120 tysięcy razy. Sporo, prawda?

A czym je napełnimy? Policzmy. Przeciętny człowiek najwięcej je pieczywa - 5,98 kilograma tygodniowo. 80 lat to 4174 tygodnie. W tym czasie zjemy 24'960 kilogramów chleba i bułek. Gdyby zgromadzić taką ilość ciasta na raz, można by upiec z niego bochen długi na cztery, szeroki na trzy i wysoki na dwa metry! Kanapki oczywiście smarujemy masłem. Używamy go dość oszczędnie, tylko 0,37 kg tygodniowo, jednak w ciągu osiemdziesięciu lat zjemy go 1'544 kg, czyli ponad 6000 kostek. Oczywiście na kanapkach powinno coś leżeć. Na przykład 4'174 kg żółtego sera. Na kolację proponuję jajecznicę. Jajek, łącznie z tymi, które spożyjemy w postaci makaronów i ciast, pochłoniemy 54'637 sztuk.

Posiłki warto popić. Możemy napić się mleka, kawy lub herbaty. Mleko spożyjemy także w postaci białego sera, kefiru i jogurtu. W ciągu osiemdziesięciu lat przepłynie go przez nasz organizm 21'537 litrów, czyli nieco ponad 4 duże cysterny. W porównaniu z tą rzeką mleka, inne napoje wypadają skromnie. Do ich zaparzenia użyjemy tylko 334 kilogramów herbaty i 584 kilogramów kawy. W czajniku zagotujemy zaledwie 30 m3 wody, czyli zawartość baseniku dla dzieci o wymiarach 3 x 10 metrów głębokiego na jeden metr... W tym samym czasie do mycia się i prania, zmarnujemy 225'396 m3 - czyli 90 basenów o wymiarach olimpijskich 50 x 25 merów i głębokich na dwa metry...

Skoro uporaliśmy się już ze śniadaniem i kolacją, a nawet popływaliśmy, pora pomyśleć o obiedzie. Do zupy przydaje się makaron. W porównaniu z Włochami jemy go doprawdy niewiele, tylko 0,28 kilograma tygodniowo. W ciągu życia nawiniemy na widelce niespełna 300 kilometrów spagetti, czyli 1169 kilogramów. W naszym jadłospisie królują ziemniaki. Przeciętny Polak pochłania ich tygodniowo 5,69 kilograma W chwili, gdy ukończymy osiemdziesiąt lat, możemy powiedzieć z dumą, że pożarliśmy plony zebrane z dwunastu hektarów pola - 24 tony. Aby jednorazowo przewieźć taką ilość kartofli, potrzeba czterech ciężarówek...

Oczywiście nie samymi kartoflami człowiek żyje, dlatego też na naszych talerzach wyląduje prawie jedenaście ton mięsa: 105 prosiaków, 12,5 krowy, oraz 13 owiec. Dietę uzupełni 800 kurczaków, 40 kaczek, 8 gęsi i 6 indyków. Oraz 334 kilogramy ryb morskich i tylko 38 kilo ryb słodkowodnych - głownie karpi i sumów. Do usmażenia części tego mięsiwa potrzeba będzie 3500 litrów oleju. Gdybyśmy jednak zdecydowali się przerobić całą wieprzowinę na kiełbasy, uzyskalibyśmy pęto długie na siedem kilometrów... Pamiętajmy o witaminach! Na surówki zużyjemy 21 ton jarzyn i ich przetworów.

Na deser - trochę owoców. W naszym kraju największą popularnością cieszą się jabłka. Zjemy ich 14 ton. Drugie w kolejności są truskawki - 2'145 kilogramów, porzeczki 1'716 kg, wiśnie - 1'072 kg, oraz śliwki 854 kg. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się gruszki - 643 kg, agrest - 429 kg, maliny - 300 kg i czereśnie - tylko 214 kg.

Podjedliśmy sobie zdrowo możemy usiąść w fotelu z codzienną gazetą. Papieru użytego do drukowania kupowanych przez nas gazet po osiemdziesięciu latach zbierze się trzy tony! A teraz pojawia się problem poobiedniego papieroska. Czy warto sobie zakurzyć? Ano zupełnie nie warto!

Palacz, który zaczął palić w wieku 20 lat, i pali jedną paczkę papierosów dziennie w ciągu 60 lat wypali 438'300 papierosów czyli 21'915 paczek! Nim ukończy osiemdziesiątkę puści z dymem 100 tysięcy złotych - równowartość 4 samochodów, lub niedużego mieszkania! Wciągając dym, wleje sobie do płuc ponad pięć litrów najlepszej smoły, oraz wprowadzi do organizmu 525 gram nikotyny. Nikotyna jest bardzo silną trucizną. Te pół kilograma użyte jednorazowo powaliłoby trupem 10'500 ludzi!

A skoro już jesteśmy przy drobnych przyjemnościach... Ponieważ statystyczny Polak wypija rocznie 9 litrów spirytusu, łatwo obliczyć, że w ciągu osiemdziesięciu lat życia, wypijamy go "zaledwie" 720 litrów. Hmmm. Przyjmując cenę około 70 złotych za litr, puścimy na przelew ponad 50 tysięcy złotych. (jeśli oczywiście pijemy ekonomicznie czysty spirytus, rozrabiany wodą kranową). Jeśli zechcemy spożyć go w postaci piwa, wypić musimy ok. 28 tysięcy butelek o wartości rynkowej, lekko licząc 75 tysięcy złotych... Najtaniej wypełnimy normę pijąc tanie wina. Za 7 tysięcy flaszek wybulimy tylko około 25 tysięcy złotych... Tylko czy warto?

MENU

Artykuły

Aborcja –
wybór większego zła


Eutanazja –
list do początkujących socjalistów


Polaku, dlaczego przestałeś czytać?

Euronorma naszej działki

Teraz wiesz, ile zjesz!

Z książką w dłoni

Sam Ogon

Z maszynopisem w ręce

A imię jego czterdzieści i cztery...

Sherlock Holmes w Polsce

Warszawiak z wyboru

Zapomniany geniusz

Emigracja na Marsa?

 

Zajrzyj koniecznie:

www.upr.org.pl

Unia Polityki Realnej

www.pilipiuk.valkiria.net
Oficjalna strona A. Pilipiuka

© Copyright 2005 by Paweł Wiliński
Wszelkie kopiowanie bez zgody autora zabronione.
Design by Paweł Wiliński